Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi: Lenf düğümlerini zararlı bir şekilde şişirmekte olan çeşitli enfeksiyonlar, virüsler veya mantarlar kulak arkasında beze oluşmasına neden olabilmektedir. Yine vücudunuza bir çeşit enfeksiyon girdiği takdir de hücreler bu enfeksiyon ile savaşabilme açısından antikor üretmektedir. Yine bazı enfeksiyonlar çeşitli lenf düğümlerini ve yine antikor üretilmesine sebebiyet vererek şişmelere nede olurlar. Bu lenf düğümleri antikor yaptıklarından dolayı şişebilir. Eğer ki kulak arkasında olan lenf düğümleri şişmiş ise ve yine bu kulakta, kafa derisinde veya gözlerde bir çeşit enfeksiyon oluştuğu anlamını taşıyabilmektedir. Bu yine bir çeşit alerjik reaksiyonun habercisi de olabilmektedir. Kulakların arkasında şişkinliğe sebep olmakta olan çeşitli enfeksiyonları saymak gerekirse; Mantar enfeksiyonu, ağız içerisindeki bakteriler ve monoükleoz olarak adlandırabiliriz.
Mantar enfeksiyonu: Yine mantar enfeksiyonu vücudunuzda kendilerine karşı olarak bazı antikorları yaptıkları için kulağınızın arkasında beze yapabilmekteler. Eğer ki enfeksiyon vücudunuzda, derinize hasar vermekte ise kafa derisinde de kaşıntılara, saç kayıplarına sebep olabilmekteler. Ağız içerisindeki bakteriler de aynı şekildedir.
Ağız içerisindeki bakteriler; bademciklerde meydana gelen enfeksiyon yine vücudunuzda antikor üretimleri sebebi ile kulağınızın arkasında beze yapabilirler. Ağzınızdaki yaralar veya yine diş eti iltihapları da bu lenf düğümlerinin aşırı ve hızlı bir şekilde şişmesine sebebiyet verebilmekteler.

Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Oluşması Sebepleri ve Tedavisi

Yaralanma Sonucunda Kulak Arkası Bezesi

Boyunda yaralanma, vücut yarayı iyileştirmek için uğraştığından dolayı lenf düğümlerinin şişmesine sebebiyet verebilmektedir. Bazı ısırıklar, kesikler de bunun oluşma ihtimalini yükseltmektedir. Bunun sebebi vücudun yaranın enfeksiyona uğramasına karşı savunma mekanizmasını aktif etmesi kaynaklıdır.
Yine çeşitli kanser türevleri de lenf düğümlerinin aşırı derecede büyümelerine sebep olabilir. Bu, lenfoma veya yine kan kanseri benzeri hastalıklı bazı hücrelerin vücudunuzda dolaşmasına sebebiyet veren bazı kanserlerin yaygın bir biçimde oluşan belirtisi olmaktadır. Eğer ki kulak arkasında beze meydana gelmiş ise bu bölgede oluşmakta olan bir çeşit tümör sebebi ile vücudunuzun alarm moduna geçildiğinin bir çeşit göstergesidir.

Kulak Arkası Şişlik Tedavisi

Kulak arkasındaki bu şişliğin yine tedavisi rahatsızlığın ve bu rahatsızlığa arkadaşlık eden farklı belirtileri gidermektir. Yine evinizde yapabileceğiniz tedavi yöntemleri de rahatlama sağlayabilmektedir. Çoğu durumlarda evde uygulanan tedaviler bu bezeyi iyileştirmek için fayda sağlamaktadır. Bu bezeye sıcak kompres yapmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Ancak aşırı bazı zedelenmelere sebep olmamak açısından buna da oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer ki boğazınızda çeşitli enfeksiyonlar veya sinüslerde de bazı iltihaplanmalar var ise tavuk suyu, çay benzeri bazı içecekler sizin kesinlikle kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ