Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Özgür - 05.08.18 tarihinde yayınlandı.

Orgazm cinsel ilişki sonucu hem kadınların hem de erkeklerin bu ilişkiden duyduğu tatminlik ve cinsel haz duygusudur. Yalnızca haz ile bağdaştırılamayacak kadar önemli bir konu olup cinselliğin iki insan arasındaki vardığı son noktadır. Orgazm öncelikle kişilerin partnerlerine karşı duyduğu cinsel sevgiyi, güveni ve isteği anlatır. Öncelikle tam bir orgazm yaşayabilmek için partnerlerin birbirlerine karşı sevgi duyması, güven içinde olmaları ve cinsel isteklerini iyi bilmeleri gerekir. Toplumda genellikle erkeklerin cinsel ilişkiden haz duyması gerektiği ve kadınların bu ilişkiden kaçınmaları gerektiği yanlış bir görüş vardır. Bu yüzden kadınlar cinsel birliktelikten tatmin olmamalarına rağmen partnerlerinin isteğine göre hareket edip cinselliği yalnızca yapılması gereken bir görev olarak görürler. Ancak bu durum daha sonra tüm ilişkilerde bozuk bir yapı meydana getirir. İlişkisinde tatmin olamayan, zevk duyamayan ve sevgisizliğe psikolojik sorunlara rağmen birlikte olan kadınlarda büyük sorunlar meydana gelir.

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu Neden Olur

Vajina ile klitoris arasında bulunan kısım orgazm için uyarılabilir kısımdır. Ancak vajinanın dışında kalan ve ön sevişmeyle birlikte uyarıya geçmesi gereken kısım ise kadınlar cinsel hazzın yaşanması için uyarılması gereken alandır. Bu alanları partnerin iyi tanımaması, partnerle yaşanılan duygusal sorunlar, cinsel kimliğin tam olarak bilinmemesi, cinselliği tanımadan ilişkiye girilmesi, cinsellik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu, aktif taraf olmaktan kaçınmak ve çeşitli psikolojik sorunlar orgazm olmayı engellemektedir.

Orgazm Tedavisi

Orgazm tedavisini yapabilmek için öncelikle bu soruna sebep olan sorunu bulmak gerekir. örneğin kişinin partneri ile olan sorunları ve ilişkisinde yaşadığı sorunlardan dolayı orgazm olamama sorunu yaşanıyorsa çiftleri birlikte terapiye almak gerekir. Diğer yandan kişisel sorunlardan kaynaklanan bir sorun varda öncelikle psikolojik terapi uygulanarak bu sorunun temeline inilir. Yapılan araştırmalarda kadınların ilişkinin kalitesine bağlı olarak orgazm olma oranı ile doğru bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde bu alanda yapılan bir araştırma olmamasıyla birlikte orgazm olamama sorunu nedeniyle başvuran hasta sayısı oldukça azdır. Bu durumun temel nedeni kadınların cinselliği ayıp sayması ve toplumdan dışlanma korkusudur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?