Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Geçmişten Günümüze Astroloji Bilimi, Burçlar ve Yıldızlar

HbY - 05.04.17 tarihinde yayınlandı.

Geçmişten Günümüze Astroloji Bilimi, Burçlar ve Yıldızlar

  Astroloji geçmişten günümüze milyonların ilgisini çeken bir bilim olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sanattır. Asırlar öncesinden insanlığa miras kalan yıldız ilmi; güneş, ay ve yıldızların kişiyi doğrudan doğruya etkilediğini her geçen gün daha sağlam veriler elde ederek ortaya koymaktadır. Astroloji, ilmi değerlerin giderek açıklık kazanmasıyla her geçen gün yeni taraflar bulmaktadır.

Eski astrologlar gökyüzünde hayvanlar, tanrılar ve kahramanlar gördüklerini iddia ederek bu bilimin gelişmesinde bir kaç yıldızın büründüğü şekillerin ve bu şekillerin hareketlenmesini gözlemleyerek yorumlamaya başlamışlardır. Bunlardan biri de On İki Takım Yıldızıdır ve Adları da  Zodyak‘ın burçlarına verilmiştir.

Burçların çoğunluğunun isim babası Kaldelilerdir. Onlar GÜNEŞ‘in dünya etrafında döndüğüne inananlardandır ve bu döngüde Güneş ve Dünya nın izlediği yolda 12 takım yıldızının olduğunu olduğunu ve bu yoldan geçtiğini varsaymışlardır.  Bu sebeple de belirli dönemlerde Güneş’in bir takımyıldız içinde olduğu söylenirdi.  Burçlara verilen adlar da yıldızların oluşturdukları şekilleri tanımlamak içindi.

Astrologlar yıldız haritaları yardımıyla burçların değerlendirmesini yapıyor, onlara bir yorum getiriyorlardı.

Bu konuda en gelişmiş eser Nostradamus’un Yüz yıllar adlı kitabı veya bir kaç parçadan oluşan kitapçığıydı. Kitapta her konu şiir tarzında anlatılıyordu . Bu kitabı yorumlayanlar Napolyon’un imparator olmasından, denizaltı ve uçağın icadına kadar her şeyin kitapla yazıldığını görmekteydiler.

Nostradamus atom bombasından, çılgın bilim adamlarının bir gün ayı dünyanın üzerine devireceğine ve aya yolculuktan söz etmekteydi.  Hatta kendisi kıyametin tarihini bile vermiştir. Nostradamus’a göre kıyamet günü 1 temmuz 1999 idi.  Yani o insanlığın yirbirinci yüz yılı göremeyeceklerini söylüyordu. Günümüzde Yüzyıllar adlı kitap serisi birden fazla dile çevrilerek hala satılmakta ve büyük rağbet görmektedir.

Geçmişten Günümüze Astroloji Bilimi, Burçlar ve Yıldızlar

Geçmişten Günümüze Astroloji Bilimi, Burçlar ve Yıldızlar

Astrolojinin Önemini Yitirmesi

Nostradamus 1566 da vefat edip dünya ya gözlerini yummuştur. Kehanetleri ise hala günümüze kadar gelen bu doktor – astrolog kadar ünlü biri daha yoktur. Fakat Nostradamus astrolojiye iyilik değil kötülük etmiştir. Çünkü bazı dostlarına da itiraf ettiği gibi Nostradamus kehanetlerinde sadece Astrolojik bilgilerden faydalanmamış aynı zaman da Babilliler ile eski Mısırlılardan kalma yasaklanmış, kitap vb.  metinleri de okuduğunu beyan etmiştir. Nostradamus kendi yaşadığı çağda bile Tanrı’nın buyruklarına karşı gelen biri sayılmış ve bazıları kendisi için şeytanın ta kendisidir bile demişlerdir.

Nostradamusun Kehanetleri 

Nostradamusun kehanetlerinin büyük çoğunluğu doğru çıkmı ve hala da çıkmaktadır. Ama bu bir bakıma Astrolojiye gölge düşürmüştür. Pek çok kişinin Astrolojiyi bir tür Fal , bilinmeyeni açıklama yöntemi karanlık ve kuşku veren korkulu bir uygulama sanmalarına yol açmıştır. Zaten Nostradamus ile aynı yüzyılda yaşayan  Polonyalı Astronom Copernicus da Güneş’in gezegen sistemimizin merkezinde olduğu tezini ortaya attı. Bu yüzyılda böylece  Astronomiyle Astroloji bir birinden ayrılmaya başladılar.  On yedinci yüzyılda ise Astrolojinin pek değeri kalmadı desek yeridir.  Zaten aynı yüzyılda Astroloji kilise tarafından da yasaklandı. Ona rağmen o dönemde etkisini Hindistan ve Çin gibi ülkelerde sürdürerek günümüze kadar geldi.

Asıl olay Astroloji’nin zamanla Astronomiden ayrılmasında sonra değer kaybetmesiyle başlamıştır. Zaten kilisenin de Astroloji ye savaş açması bu sanatın Avrupa da uygulanmasını büyük ölçüde azaltmış ve hatta ortan kaldırmıştır. Fakat 19’uncu yüzyılın başlarında ABD’ de Astrolojiye derin bir ilgi ve merak uyanmıştır. Başlangıçta fal sayılan Astroloji zamanla önem kazanarak kendi dalında sanat ve bilim olarak kabul edilmiştir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?