Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Cep Telefonlarına Gelen Reklam Mesajlarını Engellemek

yeSim - 08.10.17 tarihinde yayınlandı.

Cep Telefonlarına Gelen Reklam Mesajlarını Engellemek

Hemen hemen günlük yaşantımızda herkesin cep telefonuna mutlaka bilinen yada bilinmeyen bir firmaya ait reklam mesajı gelmektedir. Son günlerde benimde telefonuma  Hibeal diye bir şirketten sürekli ” Geri ödemesi olmayan, devletten hibe desteği almak için tıklayın …” gibi bi mesaj gelmeye başladı. İlk başlarda umursamadım ama gelen mesajların sayısı artınca bu konuyu bi araştırayım dedim. Evet arkadaşlar araştırma sonucundan öğrendim ki Cep Telefonlarına Gelen Reklam Mesajlarını Engellemek hiçte zor bir şey değilmiş.

Sizlere Cep Telefonlarına Gelen Reklam Mesajlarını Engellemek hakkında bilgi vermeden önce bir kaç ipucu vereyim. BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yasalaşan kanuna göre cep telefonlarına mesaj ile reklam, kampanya, davet yada farklı şekillerde mesaj gönderen şirketin bir kodu bulunması gerekmektedir.  Bu kod size gelen mesajın en sonunda yer alır ve  B011 yada B018 gibi görülür.  Bu kodlar firmaların BTK da kayıtlı kodlarıdır ve BTK tarafından şirketlere verilir.  Yani bo sonuçtan anladığımız nokta bizim telefonumuza iznimiz yada onayımız olmadan mesaj atan her şirketin BTK da bir kodu vardır. Buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok sanırım.

Telefonlara Gelen Reklam Mesajlarını Engellemek

Şimdi telefonlara gelen reklam mesajlarını engellemek için önce o kodu bilmemiz gerek. Aşağıda ki resimde telefonuma gelen reklam mesajını ve kodunu göreceksiniz.

Cep telefonlarına gelen reklam mesajlarını engellemek

Cep telefonlarına gelen reklam mesajlarını engellemek

Yukarıda telefonuma gelen reklam mesajını görmektesiniz. Kırmızı çizgi ile işaretlenen alan bize reklamı gönderen firmanın yada aracı firmanın kodudur. Şimdi asıl mesele o kodun hangi firmaya ait olduğunu bulmakta. İşte tamda o anda devreye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu giriyor. Kendi sitesinden edindiğimiz dosyaya göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  tüm firmaları kodlayıp bir word belgesi halinde sitesinde yayınlamış. Aşağıda ki bağlantıda o listeyi indirmeniz için gereken yol altı mavi çizgiyle işaretlenmiştir. O dosyayı  sağ tıklayıp hedefi farklı kayıt et yöntemi ile bilgisayarımıza yada telefonumuza indiriyoruz. Yada direk üstünü tarayıcınızın yeni penceresinde açılmasını bekleyip oradan kontrol ediyoruz.

Bilgi-Teknolojileri-ve-iletisim-Kurumu-kodlu-firma-listesi

 

Yukarıda ki dosyayı indirdikten sonra dosyayı açıp içerisinden bize lazım olan B217 kodlu firmanın ismini öğreniyoruz.

cep telefonlarına gelen reklam mesajlarını engellemek

Firmanın adını öğrendikten sonra https://www.google.com.tr adresinden firmayı ismiyle arıyoruz.

 

Firmanın internet adresini gördükten sonra firmanın web sitesini ziyaret ederek SMS Şikayet Formu yada Ticari SMS Şikayet Sistemi (farklı isimlerle de yer alabilir) eksiksiz olarak doldurup firmaya gönderiyoruz.

SMS Şikayet Formu

En fazla 3 gün sonra firmadan numaranızın SMS listesinden silindiğine dair bir sms almanız gerekiyor. Eğer 3 gün sonra böyle bir SMS almaz ve firmadan hala reklam mesajları alırsanız Firmanın iletişim numarasını arayarak kendilerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna şikayet edeceğinizi belirtin. Eğer bu uyarınıza rağmen firma hala size mesaj göndermeye devam ederse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna Online olarak şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna online olarak şikayette bulunmak için

https://sikayet.btk.gov.tr/

adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?